درباره ما

شرکت پتروشیمی هنگام در یک نگاه

مجتمع آمونیاک و اوره شرکت پتروشیمی هنگام در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی (فاز دوم طرح های پتروشیمی) واقع شده است. این شرکت از شرق به آبگیر پتروشیمی دماوند، از غرب به شرکت پتروشیمی هرمز خلیج فارس، از شمال به پتروشیمی کیان و از جنوب به خلیج فارس منتهی می گردد.

بهره گیری حداکثری از توان نیروهای بومی در راستای تعهد به مسئولیت اجتماعی و نیز استفاده از تجهیزات ساخت داخل کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی از راهبردهای اصلی شرکت پتروشیمی هنگام است. شایان ذکر است 90 درصد کاتالیست های واحدهای اوره و آمونیاک شرکت، توسط متخصصان داخلی با دانش ایرانی تولید شده است.

فناوری منحصر به فرد:

فناوری های به کار گرفته شده توسط شرکت پتروشیمی هنگام در تولید آمونیاک و اوره در بالاترین سطح جهانی بوده و در کشور به صورت انحصاری در اختیار این مجموعه قرار دارد. بازدهی بالا در تولید، ضمن مصرف پایین انرژی، ویژگی منحصر به فرد استفاده از این فناوری ها است. همچنین، تامین و نصب تجهیزات این مجموعه با بالاترین کیفیت و بهره گیری از توانمندی متخصصان داخلی در شرایط دشوار تحریم های اقتصادی صورت گرفته است.

محصول آمونیاک در شرکت پتروشیمی هنگام تحت لیسانس تاپسو دانمارک تولید شده و محصول اوره این شرکت نیز تحت لیسانس سایپم ایتالیا تولید خواهد شد.

ویژگی های منحصر به فرد:

  • قرار گرفتن در ساحل خلیج فارس و راه یابی به آب های آزاد

یکی از معضلات طرح ها و مجتمع های مناطق مرکزی کشور، دور بودن از آب های آزاد است که صادرات را با مشکل مواجه می کند. در حالی که شرکت پتروشیمی هنگام با قرار گرفتن در ساحل شمالی خلیج فارس از طریق اسکله شماره شانزده و هفده، محصول آمونیاک و اوره تولیدی خود را با ظرفیت 1200 تن در ساعت، صادر خواهد نمود.

یکی دیگر از مزیت های مجتمع های تولیدی مستقر در کنار سواحل این است که منابع آب برای این شرکت ها از طریق تصفیه آب دریا تامین می گردد.

خاطر نشان می شود هم اکنون پتروشیمی هنگام از طریق شرکت دماوند انرژی، آب مورد نیاز جهت تولید اوره و آمونیاک را از دریا تامین می نماید.(لازم به ذکر است کلیه سرویس های جانبی شرکت های تولیدی در فاز 2 پتروشیمی، توسط شرکت دماوند انرژی عسلویه (یوتیلیتی متمرکز) تامین می گردد.)

  • قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی

پارس جنوبی با داشتن منابع گاز فراوان موقعیت بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخش صنعت پتروشیمی فراهم نموده است.

  • استفاده از نیروی جوان و متخصص

در حال حاضر بیش از 800 نفر به صورت مستقیم در پتروشیمی هنگام مشغول به کار هستند که اکثریت پرسنل شاغل در بخش پیمانکاری و خدماتی شرکت پتروشیمی هنگام را نیروهای بومی منطقه تشکیل داده است و این امر باعث شده است این شرکت از منظر عمل به مسئولیت اجتماعی نیز به عنوان یک شرکت پیشرو شناخته شود.

  • استفاده از کاتالیست و مواد شیمیایی تولید داخل

در حال حاضر 7 کاتالیست از 8 کاتالیست مورد نیاز در تولید آمونیاک از شرکت های دانش بنیان داخلی تهیه گردیده است.

همچنین کلیه مواد شیمیایی مورد نیاز در واحدهای آمونیاک و کولینگ تاور نیز از شرکت های تولیدکننده ایرانی خریداری می گردند.

  • میزان مصرف انرژی

با توجه به استفاده از تکنولوژی به روز در این شرکت، میزان مصرف انرژی به ازای هر تن محصول در واحد آمونیاک نسبت به دیگر واحد های مشابه کمتر است.