آمونیاک

آمونیاک یک ترکیب شیمیایی با فرمول NH3،  گازی بی رنگ و سمی با بوی تند است که تحت فشار، متراکم شده و به مایعی بی رنگ و شفاف تبدیل می شود. این ماده شیمیایی در طبیعت هم وجود دارد. آمونیاک تجاری از طریق واکنش کاتالیزوری نیتروژن و هیدروژن در دما و فشار بالا تولید می شود. این ماده در تماس با پوست و مجاری تنفسی موجب سوختگی شدید می شود.

بیش از 85 درصد آمونیاک تولیدی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در بخش کشاورزی استفاده می شود. کودهای شیمیایی مشتق از آمونیاک شامل اوره، فسفات آمونیوم، نیترات آمونیوم و سایر نیترات ها هستند. سایر مواد شیمیایی مهم مشتق از آمونیاک عبارتند از اسید نیتریک، هیدرازین، سیانیدها و اسیدهای آمینه. پیش از این از آمونیاک به عنوان خنک کننده هم استفاده می شد.

واحد آمونیاک شرکت پتروشیمی هنگام با ظرفیت تولید 2200 تن در روز تحت لیسانس شرکت سایپم ایتالیا احداث و در دست بهره برداری است. بخشی از محصول آمونیاک این شرکت برای تامین خوراک واحد اوره شرکت پتروشیمی هنگام استفاده و بخشی از آن به صادرات تخصیص می یابد.

برخی از کاربردهای آمونیاک در صنعت:

  • اوره: بخش عمده ای از آمونیاک در ترکیب با کربن دی اکسید برای تولید اوره به کار می رود.
  • کود: آمونیاک به عنوان یک منبع نیتروژن برای تولید کودهای نیتروژنه استفاده می شود.
  • خنک کاری: به دلیل خواص خنثی سازی حرارتی، آمونیاک در سیستم های خنک کاری استفاده می شود. این سیستم ها به طور معمول در یخچال ها و تاسیسات صنعتی استفاده می شوند.
  • صنعت غذایی: آمونیاک به عنوان یک مواد نگهدارنده در فرآوری و تولید محصولات غذایی مانند کیک و بیسکوییت استفاده می شود.